Polskie gry

Poznaj z nami polskie gry

Ekran startowy gry Puszka PandoryPrzyglądając się historii polskich gier komputerowych trzeba się cofnąć do okresu, którego z pewnością wielu z nas już nie pamięta a niektórych czytających ten artykuł być może nawet nie było wtedy jeszcze na świecie. Zacznijmy od roku 1985 w którym to zaczął się rozkwit giełd komputerowych będących przez wiele kolejnych lat mocno bijącym sercem powoli rodzącej się w Polsce branży elektronicznej rozrywki. To właśnie takie giełdy przez długi czas były praktycznie jedynym źródłem gier dla każdego kto pragnął zagrać w domowym zaciszu zamiast tracić szybko swoje cenne oszczędności w salonach gier.

Niestety o ile wskazanie kiedy mniej więcej zaczęła rozwijać się nasza branża growa nie jest jeszcze takie trudne to wymienienie konkretnej gry od której ten rozwój się rozpoczął nie jest już wcale takie proste. Najeźdźcy z Kosmosu, Tajpan czy Hammurabi to trzy z wielu tytułów, które ukazały się w tamtym okresie lecz nie były one wynikiem kreatywności naszych twórców a jedynie prostym oparciem się na zagranicznych hitach takich jak choćby Space Invaders. Gdy więc popatrzymy przez pryzmat autorskich pomysłów naszych twórców to z pewnością tytułem który zasługuje na miano pierwszej prawdziwie polskiej gry jest Puszka Pandory.

Z pewnością wielu graczy nie zgodzi się z tym wyborem oraz kryteriami na podstawie których został dokonany jednak wspomniana gra i tak bez wątpienia zasługuje na wspomnienie gdyż stanowiła ważny punkt w historii polskiej branży. Była to prosta tekstowa gra w której wpisywaliśmy komendy dla naszej postaci. Gra jak na swoje czasy (lata osiemdziesiąte) i platformę na którą była stworzona (ZX Spectrum) oferowała niezwykle rozległy świat. Właśnie na jednej ze wspomnianych wcześniej giełd zaczęła się dystrybucja którą zajmował się osobiście sam twórca gry a więc Marcin Borkowski. Puszka Pandory w historii polskich gier komputerowych zapisała się też z jeszcze jednego powodu, którym była recenzja opublikowana w 1989 roku w „Bajtku”, która była pierwszą recenzją polskiej gry jaka ukazała się na łamach polskiego czasopisma:

Recenzja gry Puszka Pandory w czasopiśmie Bajtek

Jeśli chcielibyśmy wskazać naprawdę pierwszą polską grę bez zwracanie uwagi czy sama idea jej powstania była autorska czy też te to musimy cofnąć się w czasie do roku 1962. Wtedy to Witold Podgórski będący jednym z pracowników zakładów ELWRO stworzył prostą grę o nazwie Marienbad, która przeznaczona była na komputer Odra. Tytuł ten dawał możliwość dwóm osobom zmierzenia się w chińskiej grze logicznej o nazwie NIM. Zasady rozgrywki były dość proste, ukazywały się nam zapałki rozłożone w czterech rzędach (w pierwszym znajdowała się jedna w drugim trzy w trzecim pięć a w czwartym siedem). Tytuł gry wywodzi się od filmu „Zeszłego roku w Marienbadzie” w którym bohaterowie w jednej ze scen grają właśnie w NIM. Jako ciekawostkę warto wspomnieć fakt, że gracz mierzący się ze sztuczną inteligencją zawsze skazany był na porażkę.

Warto jeszcze wspomnieć o roku 1983 gdy ukazała się gra o nazwie Web Master. W jej wypadku w przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej Marienbadu w sieci znaleźć można nagrania prezentujące jak wyglądała rozgrywka. W grze sterowaliśmy pająkiem, który mógł się poruszać praktycznie dowolnie po pajęczej sieci o ile jakaś z jej nici nie została akurat zerwana. Jego głównym zadaniem było zjadanie pojawiających się owadów oraz zrzucanie pojawiających się innych pająków. Po zebraniu 100 tysięcy punktów poziom trudności wzrastał o jeden poziom względem tego jaki ustawiliśmy na starcie ale w zamian dostawaliśmy dodatkowe życie. Jednak podobnie jak w przypadku gry Marienbad tu też trudno mówić o w pełni autorskim pomyśle gdyż szybki rzut okiem na filmiki prezentujące rozgrywkę przywodzi na myśl grę Pacman, której założenia zostały w tym wypadku przeniesione po prostu w inne realia.

Jak więc widać na kwestię tego jaką polską grę należy uznać za pierwszą można patrzeć w różny sposób. Dla wielu na miano pierwszej zasłuży wspomniany Marienbad, który faktycznie ukazał się najwcześniej i patrząc tylko przez pryzmat dat to z pewnością ta gra zasługuje na ten tytuł. Gdy jednak spojrzymy dodatkowo przez pryzmat oryginalności samego pomysłu na jakim oparta jest gra oraz jej wkładu w dalszy rozwój naszej rodzimej branży to tak jak już wspominaliśmy na miano pierwszej polskiej gry zasługuje Puszka Pandory.

Wyszukiwarka

Popularne wpisy

Chrome - screen z gry

Chrome

Chrome to jedna z pierwszych polskich gier, która mogła konkurować ...

Painkiller - bohater gry

Painkiller

Painkiller to klasyczna gra akcji. Od samego początku rozgrywki da ...

Xpand Rally - logo gry

Xpand Rally

Gra wyścigowa Xpand Rally daje nam szansę uczestniczenia w niesamowitych ...

Call of Juarez - bohaterowie

Call of Juarez

Call of Juarez to gra akcji, której akcja rozgrywa się ...

Wiedźmin - logo

Wiedźmin

Akcja gry Wiedźmin rozgrywa się w świecie stworzonym przez znanego ...